13.09.2023 Novinky

Strojní inžinieri skupiny MATADOR zabezpečujú inovácie v oblasti obrany: Spolupráca na húfnici BIA pre Konštrukta Defence

Znalosti strojných inžinierov skupiny MATADOR z Dubnice nad Váhom sú známe po celom svete a projekty, ktoré vytvorili a vyrábajú, sa vyznačujú spoľahlivosťou, presnosťou a trvanlivosťou. To sú kľúčové atribúty pre všetky naše výrobky, ale najmä pre vojenské zákazky, kde sa konštrukčné a výrobné nedostatky prejavia takmer okamžite s ohľadom na extrémne zaťaženie. V tejto oblasti sa špecializujeme najmä na vývoj a následne montáž či zváranie jednotlivých dielov. Naším absolútnym cieľom je dosiahnuť maximálnu kvalitu presne podľa požiadaviek zákazníka. Filozofia proaktívnej orientácie na zákazníka nás sprevádza od začiatku založenia našej spoločnosti, ktoré sa datuje od roku 1905.

Skupina MATADOR je výrobným partnerom spoločnosti KONŠTRUKTA – Defence, a.s., a podieľa sa tak na vývoji a následnej montáži húfnic vyrábaných touto štátnou spoločnosťou. V súčasnosti Konštrukta Defence, a.s. predstavila na londýnskej výstave Defence and Security Equipment International 2023 (DSEI) nový typ húfnice – ide o prototyp 155 mm samohybnej húfnice s plne funkčným zbraňovým systémom BIA, ktorý, už prešiel prvými skúškami. Celý názov je 155 mm SpGH (Self-Propelled Gun Howitzer) a výrobca predpokladá, že táto húfnica neskôr posilní obranné kapacity slovenskej armády.

Najväčšou výhodou projektu BIA je kaliber 155 mm, ktorý spĺňa požadované technické parametre: dostrel, rýchlosť streľby, zásoba munície pripravenej na streľbu, vysoká mobilita a priechodnosť terénom, nižšia hmotnosť a vyššia úroveň ochrany posádky a nesmieme zabudnúť na automatizáciu bojovej činnosti. Výrobca uvádza, že BIA je ľahšia a mobilnejšia s vyššou pohyblivosťou pri zachovaní rovnakej palebnej sily a v porovnaní s predchodcami húfnicami EVA nesie väčšiu zásobu munície, má vyššiu ochranu posádky a tiež automatizáciu bojovej činnosti.

Skupina MATADOR sa podieľa na vývoji a montáži niektorých častí húfnice. Využíva poznatky z oblasti materiálov a technológií, najmä zváracích procesov, s cieľom zabezpečiť maximálnu kvalitu a bezpečnosť obsluhy. Sme hrdí na to, že môžeme prispieť ku kvalite a dobrému menu slovenských výrobkov v zahraničí a zároveň prispieť k obranyschopnosti našej armády. Húfnica BIA bude predstavená v októbri na výstave #IDEB 2023 v Bratislave.