TUKE – Strojnícka fakulta s MATADOR Group predstavili vodíkový koncept auta MH2 v Dubaji

MH2 je prvý koncept slovenského vodíkového auta. Je to ukážka efektívnej spolupráce medzi akademickým prostredím a súkromným domácim sektorom.

Prvého októbra sa otvorili brány jednej z najväčších svetových výstav tohto roku Dubai Expo 2020, na ktorej nechýba ani Slovensko. Jednou z hlavných tém nášho pavilónu je budúcnosť mobility a pokrokové technológie nasledujúceho desaťročia. Tieto atribúty stelesňuje aj prvý slovenský vodíkový koncept auta s názvom MH2, ktorý spoločne vytvorili TUKE – Strojnícka fakulta a MATADOR Group.

Vodíkový koncept MH2 je nositeľom pokroku, nových vízií a ukazuje inovačný potenciál Slovenska. MATADOR Group ako líder slovenského priemyslu sa pohybuje v automotive sektore už viac ako storočie a svoje bohaté skúsenosti pretavil do super športového vozidla s vodíkovým pohonom. Concept car je
najvyššie štádium showcaru, čiže ešte nie je to plne funkčný prototyp. Úlohou concept caru je ukázať možnosti budúcich unikátnych technológií, ktoré budú reálne aplikované v praxi v najbližších rokoch. Ako hovorí prezident spoločnosti MATADOR Group, Štefan Rosina „v skupine MATADOR veríme už dlhodobo vodíkovému pohonu a ja osobne som veľký fanúšik vodíka, lebo ho považujem za jeden z úspešných alternatívnych pohonov v mnohých dopravných prostriedkoch. Som presvedčený, že vodík bude hrať významnú úlohu aj v iných sektoroch, napríklad v energetike.“ Ďalej dopĺňa „v MATADOR Group sme mali už niekoľko rokov ambíciu vytvoriť vlastné auto. Prelomové veci vznikajú často v spolupráci a my sme radi, že tento vodíkový koncept MH2 sme zostrojili s TUKE- Strojníckou fakultou, pretože sme cítili spoločnú ambíciu, ktorú zdieľalo s nami veľké množstvo šikovných ľudí na oboch stranách.“

Hlavným nositeľom športového konceptu auta MH2 je jeho vodíkový pohon. Vodík, oproti iným dnes používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami a jeho základnou výhodou využívania vodíka v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku. Vodíkový koncept auta MH2 má umiestnených v sebe niekoľko nízkotlakových metalhydridových zásobníkov. Tento koncept uskladňovania vodíka si vyžaduje inteligentný teplotný manažment, ktorý teplo nielen odoberá ale aj privádza. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je vysoká bezpečnosť uskladnenia a relatívne nízke energetické nároky uskladnenia v porovnaní s vysokotlakovými zásobníkmi. „Na našej strojníckej fakulte na TUKE máme niekoľko špičkových odborníkov, ktorí sa dlhé roky venujú vodíkovým technológiám a jeho efektívnej aplikácii v reálnej doprave. Sme veľmi radi, že tento projekt s MATADOR Group dostal zelenú a dali sme týmto šikovným ľuďom možnosť vyniknúť a využiť svoje vedomosti na reálnom projekte.“ vraví dekan Strojníckej fakulty TUKE, Jozef Živčák.

Ako každé športové vozidlo, aj vodíkový koncept MH2 disponuje nadčasovým dizajnom. Je to prezentácia najmodernejších technológii a materiálov. Samotný tvar MH2 je veľmi aerodynamický a so svojou muskulatúrou pripomína štartujúceho atléta na štartovom rošte. „Celkový dizajn a tvar konceptu vozidla pôsobí ako napnutý celok pripravený na štarte, naklonený k vozovke – opäť ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovej ploche.“ hovorí šéfdizajnér MH2, Branislav Maukš. Športový koncept MH2 symbolizuje unikátny, funkčný dizajn, ktorý v prípade hydrogen concept car-u umožňuje dosiahnutie  koeficientu odporu pod hodnotu 0,2, čo predlžuje samotný dojazd vozidla. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by MH2 malo dosiahnúť za 4 sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h. Súčasný vodíkový koncept nebolo možné naplniť a spojazdniť s vodíkom, pretože metalhydrid zásobníky nie sú ešte homologizované.

Slovensko bude jednou zo 192 krajín, ktoré v rámci Svetovej výstavy odprezentujú svoj myšlienkový a technologický potenciál pre budúcnosť.

Vodíkový koncept MH2 je nositeľom týchto myšlienok a budúceho technologického potenciálu Slovenska. Vodíkový exponát si môžete pozrieť v slovenskom pavilóne na Dubai Expo 2020 od začiatku októbra do 30. marca 2022. 

Kontaktná osoba:
Martin Adamka
Head of Marketing, MATADOR Group
martin.adamka@matador-group.eu