04.04.2023 Novinky

MATADOR Automotive rozširuje nitriansky závod o špičkové technológie: Investícia vo výške 17 miliónov eur do technológie „tvarovanie za tepla“

„Boli sme nominovaní na projekt pre značku Porsche, a preto sme sa rozhodli investovať do novej technológie a rozšíriť náš závod v Nitre,“ hovorí Štefan Rosina ml., viceprezident MATADOR Holding a člen predstavenstva Sodecia SGPS.

Matador Automotive už prevádzkuje tri závody, v ktorých sa lisujú, zvárajú a montujú diely pre bratislavský závod Volkswagenu a ďalšie automobilky. Ide o technológiu lisovania za studena.

Matador Automotive chce túto výrobu rozšíriť o technológiu „hot-forming“, teda lisovanie za tepla. „Oceľové diely spracované touto metódou sú tuhosťou a hmotnosťou porovnateľné s hliníkom, ktorý je podstatne drahší. Táto technológia sa už používa v nemeckom závode v Saarlouise, kde sa vyrábajú rôzne diely karosérie pre rôzne výrobné závody v Európe.

Podľa Štefana Rosinu investícia presiahne 17 miliónov eur. „Ide o prvotriedne a investične náročné stroje, ktoré patria medzi najmodernejšie v Európe,“ dodal. Sériová výroba s využitím technológie „hot-forming“ by sa mala v novom lisovacom závode spustiť v lete 2024. Rozšírenie výroby poskytne prácu približne stovke nových zamestnancov.