14.11.2018 Novinky ∙ Tlačové správy

Portugalská Sodecia Automotive zvýši svoj podiel v Matador Automotive

Podiel portugalského strategického partnera v automobilovej divízií priemyselnej skupiny Matador, Matador Automotive Vráble, vzrastie na 60 %. Súčasťou transakcie je aj presun európskej centrály divízie Body in White (BIW) skupiny Sodecia Automotive do Vrábeľ.

Zvýšenie podielu nadväzuje na vstup skupiny Sodecia Automotive Europe (SAE) na jeseň 2017, kedy získala v Matador Automotive Vráble približne 30% podiel.

„Pokračujeme v našej stratégií rozširovania zásahu Matador Automotive v dodávkach platformových dielov pre automobilky, čo je už nejakú dobu hlavný trend v automobilovom priemysle. S globálnym partnerom to, samozrejme, ide rýchlejšie,“ vysvetľuje Štefan Rosina, prezident Matador Group. Finančnú hodnotu transakcie sa dohodli zúčastnené strany nezverejňovať.

Prístup k zákazkám na platformovej úrovni podľa Š. Rosinu znamená stabilitu a potenciál nových pracovných miest v prevádzkach Matador Automotive vo Vrábľoch, Nitre, ale aj v českom Liberci či ruskom Nižnom Novgorode. Automobilky totiž dnes hľadajú dodávateľov schopných dodať komponenty pre modely na rovnakej platforme nie iba v jednom regióne, ale vo viacerých regiónoch, či dokonca po celom svete.

„Bez Sodecie sme do platformových zákaziek nechodili, hoci automobilka hľadala aj dodávateľa v našom regióne. Na druhej strane, Sodecia získala vstupom do Matador Automotive kapacity v silnom stredoeurópskom regióne,“ vysvetľuje Š. Rosina.

Strategický rozmer spolupráce potvrdzuje podľa Š. Rosinu aj najnovší strategický krok, ktorým je presun európskej centrály divízie BIW skupiny Sodecia z Nemecka do prevádzky Matador Automotive vo Vrábľoch.

„Európska centrála vytvorí nové pracovné miesta, pričom Sodecia chce dať priestor najmä skúseným ľuďom z automotive sektora na Slovensku,“ dodáva Š. Rosina.

Napríklad novým riaditeľom európskej centrály sa stal Vojtech Žák, doterajší generálny riaditeľ Matador Automotive. Rozhodnutie portugalského partnera o presune európskej centrály podľa Š. Rosinu potvrdzuje vysokú úroveň vrábeľskej firmy, a zároveň prináša ďalšie výrazné rozšírenie jej expertízy.

Európska centrála bude mať na starosti kompletnú starostlivosť o projekty v dodávkach štruktúrnych dielcov karosérie, vrátane obchodu a rokovaní so zákazníkmi. Zastrešovať bude výrobné závody Sodecia Automotive Europe v Nemecku, Španielsku, Taliansku, Portugalsku, či Južnej Afrike, ako aj prevádzky Matador Automotive na Slovensku, v Českej republike a Rusku.

Predaj ďalšieho podielu v Matador Automotive je v súlade s dlhodobou stratégiou Matadoru, ktorý sa chce viac zamerať na oblasti s vyššou pridanou hodnotou. Prioritou sú technologické služby a riešenia súvisiace s Industry 4.0. Ide najmä o navrhovanie, vývoj a výrobu robotizovaných a automatizovaných liniek, vývoj a výrobu nástrojov pre priemyselné linky, či vývoj v oblasti materiálových a spájacích technológií, a tiež výrobu prototypov.

V septembri, ako súčasť tejto stratégie, otvoril Matador nové inovačné centrum svojej dcérskej spoločnosti Aufeer Design, kde aktuálne pôsobí približne 400 špičkových inžinierov a dizajnérov.

„Veríme, že hoci tieto divízie nie sú súčasťou transakcie so Sodecia Automotive, nájdeme synergie a možnosť spolupráce aj v týchto oblastiach,“ dodáva Š. Rosina.

O skupine Matador

Matador Automotive Vráble (MAV) je divízia slovenskej priemyselnej skupiny Matador, zameraná na výrobu dielcov karosérie. Pod MAV spadajú závody vo Vrábľoch, Nitre, českom Liberci a v ruskom Nižnom Novgorode, kde Matador vyrába najmä pre skupinu Volkswagen v Rusku. V divízii automotive zamestnáva Matador približne 1700 ľudí. Medzi jej zákazníkov patrí Volkswagen, Audi, Porsche, Lamborghini či Jaguar Land Rover.

Skupina Matador sa venuje aj výskumu a vývoju, či už je to v rámci dcérskej spoločnosti Aufeer Design, ale aj v rámci Matador Industries a Matador Automation, ktoré sa zameriavajú na strojárstvo a priemyselnú automatizáciu. V roku 2017 zamestnávala skupina Matador cez 2500 ľudí a dosiahla obrat spolu s divíziou Automotive viac ako 200 mil. EUR.

O skupine Sodecia

Portugalská Sodecia je globálny dodávateľ pre automobilový priemysel, ktorý má pobočky v približne 50 lokalitách v Európe, Ázii, Afrike, ako aj v Severnej a Južnej Amerike. V súčasnosti zamestnáva po celom svete približne päťtisíc ľudí. Okrem štruktúrnych dielcov karosérie sa zaoberá aj výrobou podvozkových komponentov a patrí aj k dodávateľom súčiastok pre motory. Skupina je aktívna aj v oblasti R&D, aktuálne má tri technologické centrá, v portugalskom Porte, nemeckom Hannoveri a americkom Detroite. V minulom roku dosiahla obrat viac ako 750 mil. EUR.