11.04.2023 Novinky

Našich kolegov nájdete aj za polárnym kruhom!

Aktivity skupiny MATADOR, ktorú v Českej republike zastupuje spoločnosť AUFEER GROUP, zahŕňajú množstvo činností vrátane jazdných skúšok, ktoré sa konajú v rôznych prostrediach. Nechýbajú ani extrémy, ako napríklad jazda za polárnym kruhom. Tento rok sa testy konali približne 12 km severozápadne od Vidselu na testovacom mieste Arctic Falls. Zimné jazdné skúšky sa konali na neďalekom polygóne od 30. januára 2023 do 11. februára 2023.

Pri týchto zimných testoch oddelenie EPG testovalo správanie a výdrž vozidiel v extrémnych mrazivých podmienkach. K dispozícii sú klimatické komory, v ktorých môžu byť vozidlá „zmrazené“ aj na teplotu -30 °C. Hneď po opustení týchto komôr sa testujú, napr. sila potrebná na stlačenie spojky, zaradenie rýchlostných stupňov atď.

 

Okrem toho sa vozidlá testujú napr. pri výjazdoch z kopca so sklonom 10 alebo 20 %, pričom polovica vozidla jazdí na suchom asfalte s výbornou priľnavosťou a druhá polovica na snehu alebo ľade. Elektronika vozidla musí byť schopná túto situáciu zvládnuť a zabrzdiť otáčajúce sa koleso na ľade, aby vozidlo mohlo vyliezť do kopca. Ďalší test prebieha v podobných podmienkach, ale na rovnom povrchu. Testovanie pozostáva z rozjazdu s preklzávajúcim kolesom na ľade a náhleho výjazdu na asfaltový povrch, kde dôjde k náhlemu spomaleniu. Výsledkom je extrémne zaťaženie prevodovky a diferenciálu.

Ďalšími testami sú napríklad prašné testy, keď dve autá jazdia na veľkom okruhu rýchlosťou 90 km tesne za sebou v prachovom snehu, kde sa pozoruje, že prachový sneh sa môže dostať všade. Napätie na vodičoch je vysoké. Náročné? Samozrejme, je ťažké celý deň riadiť auto a byť v strehu a zároveň všetko sledovať a zapisovať si poznámky.

Takto sme otestovali celkovo 17 modelov Škoda Kodiaq, Karoq a Octavia, ale nechýbali ani úžitkové modely ako Volkswagen T6 alebo Volkswagen Crafter.